Home > NAUDINGA > Carnet de passage: kas tai ir su kuo jis valgomas3 min read
NAUDINGA

Carnet de passage: kas tai ir su kuo jis valgomas3 min read

carnet de passage

EGLĖ GERULAITYTĖ

Dauguma Afrikos ir keletas Azijos šalių, taip pat Australija bei Malaizija, įvažiuojant reikalauja carnet de passage en Douane (CPD). Kodėl, kas tai per dokumentas ir kaip jį gauti?

Carnet de passage yra tarsi transporto priemonės pasas: šis dokumentas garantuoja, jog keliautojas neketina savo automobilio ar motociklo parduoti šalyje, į kurią įvažiuoja. Kitaip tariant, CPD apsaugo užsienio šalis nuo neteisėto transporto priemonių importo. Jei transporto priemonė lieka šalyje, kuri reikalauja CPD, jūs prarandate sumokėtą užstatą – taip garantuojama, jog visi muito ir importo mokesčiai yra sumokėti. CPD dokumentas galioja metus; jei nusprendžiate keliauti ilgiau, po metų teks dokumentą atnaujinti. Tai galima padaryti internetu, o naujas carnet de passage bus išsiųstas jums kurjerių paštu į bet kurią pasaulio šalį (grįžti namo vien dėl CPD pratęsimo nereikia).

Carnet de passage kaina paprastai siekia 300-400 eurų priklausomai nuo to, kuriam laikui ir kokioms šalims daromas dokumentas. Ši suma negrąžinama. Šalia carnet de passage mokesčio, jums reikės palikti užstatą už motociklą, kurio dydis gali svyruoti nuo maždaug 2000 iki 10,000 ir daugiau eurų: užstato dydis tiesiogiai priklauso nuo jūsų motociklo vertės. Šis užstatas jums bus grąžintas grįžus. Užstato dydis taip pat priklauso nuo šalių, į kurias keliausite, reikalavimų: Egiptas, pavyzdžiui, reikalauja 4-500% didesnio užstato, nei reali jūsų transporto priemonės vertė. Ką tai reiškia? ‚Tarkime, jūs keliaujate aplink visą Afrikos žemyną Honda XRV750 Africa Twin motociklu, pagamintu 2001 metais. Užstatas carnet de passage visoms Afrikos šalims, išskyrus Egiptą, bus 4000 eurų. Įtraukus Egiptą, CPD užstatas tam pačiam motociklui išaugs iki 9000 eurų‘, – aiškina Sukie Duhaney, ‚Classic Automotive Relocation services‘ (CARS) specialistė. Ji pabrėžia, jog užstatas bus grąžintas sugrįžus iš kelionės.

Tačiau kas nutinka, jei jūsų motociklas pavagiamas arba patenkate į avariją? Pasak S.Duhaney, CPD užstatas jums visvien bus grąžintas, jei nepamiršite apie nelaimingą nutikimą informuoti vietinės policijos. ‚Jei jūsų transporto priemonė pavagiama arba po avarijos ar kito nutikimo tampa nebetinkama naudojimui, viskas, ką jums reikia padaryti, tai pranešti policijos pareigūnams bei gauti jų patvirtinimą apie įvykio registravimą. Šį dokumentą pateikus pasienio pareigūnams, jie atitinkamai pažymės jūsų carnet de passage dokumentą ir, jums grįžus iš kelionės, mes grąžinsime motociklo užstatą‘, –  sako S.Duhaney.

Kur gauti carnet de passage dokumentą? Mėginome susisiekti su Lietuvos automobilininkų sąjunga, tačiau jie jokios patikimos informacijos šiuo klausimu nepateikė. Tad lietuvių motokeliautojams CPD kol kas teks darytis užsienyje. Paprasčiausia ir greičiausia motociklo carnet de passage užsisakyti Didžiosios Britanijos CARS organizacijos puslapyje:

CARS: CARNET DE PASSAGE

Arba Vokietijos automobilininkų asociacijos puslapyje:

ADAC

Visus reikiamus dokumentus galima užpildyti internetu, ir carnet de passage dokumentas jums į Lietuvą atsiunčiamas kurjerių paštu.

Beje, saugokite CPD taip pat, kaip savo pasą: pasak S.Duhaney, pametus CPD, teks šį dokumentą užsisakyti iš naujo. ‚Deja, praradus ar pametus CPD, už naujo dokumento išdavimą jums reikės sumokėti pilną mokestį. Tačiau mes jį grąžinsime po dviejų metų, jei per tą laiką neiškils jokių su jūsų senuoju CPD dokumentu susijusių klausimų, kitaip tariant, jei niekas kitas nemėgins juo pasinaudoti‘, – įspėja S.Duhaney.

Kurios šalys reikalauja CPD? Nuolat atnaujinamą sąrašą rasite čia:

LIST OF CPD COUNTRIES

Keliaujant po Šiaurės, Centrinės ir Pietų Ameriką, daugumą Šiaurės ir Vakarų Afrikos šalių bei didžiąją dalį Centrinės Azijos šalių, carnet de passage NEREIKALAUJAMA – pakanka jūsų motociklo registracijos bei draudimo dokumentų ir jūsų paso.

Ar galima ‘praslįsti’ keliaujant be carnet de passage? Galima: rumunai Jonas ir Ana visą Afriką apvažiavo be šio dokumento. Jie toli gražu nėra vieninteliai, tačiau jei nuspręsite mėginti laimę ir važiuoti be CPD, būkite nusiteikę ilgoms deryboms pasieniuose. Keliaujant į šalis, reikalaujančias CPD, ir neturint šio dokumento, pasieniečiai gali jūsų paprasčiausiai neįleisti į šalį.

Nori išskirtinių kelionių idėjų? Spausk ‘prenumeruoti’ ir gauk naujienas tiesiai į savo el.paštą

Komentuok

komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *