Home > NAUDINGA > Aplink pasaulį motociklu: kiek kainuoja laisvė6 min read
NAUDINGA

Aplink pasaulį motociklu: kiek kainuoja laisvė6 min read

aplink pasaulį motociklu

EGLĖ GERULAITYTĖ

Mes su Paulu esam draugiški irgi smalsūs motobepročiai, keliaujantys aplink pasaulį motociklu, kurie su malonumu eina šnekinti kitų motožmonių – kelto belaukiant, Statoilo kavą bemaukiant ar Transfagarasane besifotografuojant – galų gale, juk pasaulis tuo ir traukia, kad kiekvienas dvikojis padaras jame kiaušinienę kepa skirtingai.

O bet tačiau: su laiku pastebėjome, kad mūsų dažniausiai klausia ne apie kiaušinienę, Tadžikistaną ar Andų indėnų jūrų kiaulytės troškinio receptą, o apie…pinigą.

Todėl šiandien nuo Paulo Super Tenere uodegos, nepaisydama ant kulnų ir ypačiai pirštų galiukų lipančio rudens Karpatuose, transliuoju visokią mintį būtent apie tai.

Biudžetas aplink pasaulį: kiek milijonų tavo sąskaitoje?

‚Buržujai jūs!’, ‚laimėjot loteriją?‘, ‚esi milijonierė?‘, – tokį ar panašų tekstą dažniausiai gaunu iš motobrolių, išgirdusių, kad dviem ratais keliauju aplink pasaulį. Nei vienas iš šių teiginių nėra tiesa, bet pirmiausia pasikuiskim po idėjas, kiek iš tiesų kainuoja kelionė aplink pasaulį motociklu. Kiek pinigų reikia turėti, norint apkeliauti visus penketą žemynų, įskaitant motociklo gabenimą per vandenynus, carnet de passage ir draudimą? Ar mintyse jau turi kokią begemotišką sumą?

Puiku. Kad ir kokią sumą įsivaizduoji, klysti, brolau: keliauti yra pigiau, nei gyventi Užupyje. Taip, net įskaitant motociklo transportą iš vieno žemyno į kitą, suplyšusią padangą, skiepus nuo maliarijos, bimbinėjimą hamake Karibuose ir meškos letenų kepsnį Magadane: keliauti yra pigiau, nei reziduoti Vilniuje! Žinoma, jei važiuoji vien Europoje, JAV ir Australijoje, kišenė suplonės greičiau, nei spėsi sužagsėti ‚Heidenau‘, bet jei kelionė apima tokius kraštus, kaip Pietų Amerika, Afrika ir Azija, vidurkis gaunasi mandagiai nepiktybinis. Kiek nepiktybinis? O kiek atsieina būsto nuoma arba banko paskola butui Vilniaus centre, transportas, maistas, kasmetinės atostogos, motociklo priežiūra, megztinis iš Akropolio ir kaspenktadieninis alaus maukimas su prieteliais Šnekutyje? Voila.

‚Nenervink, po velnių, tai vistik kiek pinigo išleidi?‘ – taip ir girdžiu irzliai šiurenančias klaviatūras tame pačiame Užupyje. Vidutiniškai – apie 800 eurų per mėnesį. Pasikartosiu: taip, įskaitant degalus, maistą, nakvynes, motociklo shipinimą, draudimą ir visus kitus džiaugsmus. Ok, ok, duotu momentu per mėnesį prireikia daugiau, nes taupau manęs Arizonoje laukiančiam Suzuki DR650, bet atmetant paties motociklo kainą, realybė finansiškai toli gražu nesikandžioja.

aplink pasaulį motociklu

Biudžetas darkart: penkios žvaigždutės ir lietuviškas onoras

‚Tai tu ištisai miegi griovy, valgai bomžmaišius (tokios greitai paruošiamos sriubytės iš Maximos už 40 centų) ir važiuoji su kinietiška apranga‘, – pareiškia tūlas pilietis, išgirdęs, kad keliauti nėra brangu. Ir vėl klysti, gerasis žmogau: taip, su tokiu biudžetu išties negali sau leisti gerų viešbučių, surf & turf vakarienių restoranuose anei naujausios ir kytriausios aprangos, GoPro kamerų beigi tarpgalaktinio GPSo. Tačiau pasitelkus vaizduotę, žmogus puikiausiai gyveni dažnai nakvodamas palapinėje, pats kepdamasis kiaušinienę (organiška, sveika ir skanu), pirkdamas geros kokybės, bet second hand šmutkę (pavyzdys: mano padėvėtas Reusch švarkas ir pantalonai kainavo 150 eurų – brangiau, nei naujas, bet nekokybiškas šlamštas, ir gerokai pigiau, nei naujausi Klim aprėdai) ir naudodamasis popieriniais žemėlapiais, intuicija ir šiokiu tokiu polėkiu į nuotykius. Be to, važiuojant po skurdesnius kraštus gali pasijusti kaip koks ūsuotas, banknotais ištapetuotas BMW vokietis: absoliučiai dieviškas jautienos steikas Argentinoje kainuoja apie 10 eurų, geras viešbučio kambarys La Paze – kokius 15 eurų, vodkė Kirgistane – kapeikas, kibiras mojito Karibuose – trejetą dolerių, pasiautėjimas po barus Kenijoje – dešimt litų. Principas paprastas: Norvegijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje kapoji šlapianką su bulka iš pigiausių prekybcentrių, prašaisi pas vietinius motobrolius svečiuosna ir geri vandenį; Nikaragvoje, Uzbekistane ir Kambodžoje kerti lobsterį, mosikuojiesi puslitriniais Cuba Libre bokalais ir miegi padorioje lovoje.

‚Tai bet ką aš čia lįsiu į svečius, kaip kokia vargdienė Severiutė ar kiaurabambis Jonukas‘, – neretai priekauštaujančiai nuskamba įskaudintas lietuvio onoras. Aš tokio onoro neturiu visai, neturi ir Paulas, todėl jei mus motobrolis, motosesė ar šiaip motoprijaučiantis individas bet kuriame pasaulio kampe kviečia į svečius, vakarienės arba alaus – arba visų trijų viename – mes nesiaikštijam ir neatsisakinėjam, susivynioję į kažkokį pseudomandagumą. Sakom ačiū, spaudžiam leteną, ir neabejojam, kad turėsim progą kaip nors atsidėkoti – kažkam pagelbėsim kelyje, padėsim populiarinti kažkieno blogą ar puslapį, atsiųsim atviruką iš Botsvanos ar vis pakutensim per feisbuką: keliauti – tai dalintis.

aplink pasaulį motociklu

Biudžetas trečiakart: iš kur ateina pinigai

‚Ok, pinigo reikia mažiau, nei visiems atrodo – bet vistiek reikia. Kas tave finansuoja, nelaboji, prisipažink?‘, – burba ofisinis motobrolis, pašiaušęs šerį. Prisipažinsiu: ogi aš pati! BAM!!!

Kaip? Vienas žodelaitis: freelance. Pagal profesiją, pašaukimą irgi įkvėpimą esu plunksnagraužys, todėl darau tai, ką moku: rašau. Lietuvoje tautos įkvėpti nepavyksta, todėl 90% mano darbų atitenka kanadiečiams, anglams ir amerikiečiams. Rašau motociklų ir kelionių žurnalams, bet nespjaunu į chaltūras sveikos gyvensenos ar pliurpalų leidiniuose; jei kas pasiūlytų vertimų, ghost writing reikalų ar bloginimo, taip pat padėkočiau; trumpai tariant, keliauju dirbdama, arba dirbu keliaudama. Tai nėra baisiai lengva – turi nuolat terorizuoti žmones, kokio spartumo jų wifi, persekioti laiku už straipsnius nemokančius redaktorius ir lįsti į akis leidėjams, bet kas šioje žemelėje lengva? Užtat esi laisvas keliauti aplink pasaulį motociklu tiek skersai, tiek išilgai, tiek zigzagais, ir grįžti namo tik tuomet, jei norisi, o ne tuomet, kai reikia.

Internetinis freelancinimas yra gėris, ir nebūtina būti žurnalistu ar rašytoju: beveik kiekvieną profesiją šiais nuostabiais laikais galima paversti online pajamų šaltiniu. Galima konsultuoti, spręsti problemas, organizuoti darbą, virtualiai sekretoriauti ar pardavinėti knopkes: tereikia pasitelkti vaizduotę.

Žinoma, galima daryti kitaip: metų metus taupyti, kad paskui keliauti nesukant galvos dėl finansų. Man taip nepavyko dėl dviejų priežasčių: aš neturiu kantrybės; grįžusi iš Pietų Amerikos spirgėjau keliauti toliau – taigi keliauju toliau. O antra, sutaupyta pinigų suma kažkada išsektų – po pusmečio, metų ar trejeto metų. Kas tada? Dauguma žmonių tada grįžta namo. Aš nenoriu namo – aš noriu aplink pasaulį neribotam laikui. Nesakau, kad taupymo modelis yra prastas – tik sakau, kad jis netiko man.

Ir galiausiai, galima ieškoti sponsorių. Kur tie magiškieji sponsoriai gyvena ir kaip juos kalbinti aš, deja, nežinau; manau, jog tam reikia turėti talentą parduoti save kaip labai kietą ADV meisterį, kuris pasaulį apvažiuos dviem ratais, atbulas ir tik su šortais, išmargintais pandų jaunikliais, be to, surinks labdarą Ariogalos senjorų šokiams, padės nešti taiką pasaulyje, pažymės Gedimino sapno jubiliejų, aplankys Samarkando lietuvių komuną ir viską įvykdys per rekordinį laiką, su rekordiniu motociklu arba bent jau rekordiškai stilingai, gracingai tapšnodamas hispteriškai korektiškus blog postus sponsorių dovanotoje planšetėje. Aš važiuoju dėl paties važiavimo; mano kelionė nėra projektas ar atostogos, todėl abejoju, ar Potencialūs Sponsoriai labai pultų dovanoti man Klim švarkutį, Arai šalmą, Sidi Crossfire vyžą ar kokį prabangų Canoną (išvardinau detaliai, dėl visa ko – o gal kas susikaups!).

Pabaigai: ko iš tiesų labiausiai reikia kelionei aplink pasaulį motociklu? Vaizduotės ir humoro. Tai svarbiausi dalykai, kurių pagalba galima ir iš Londono į Magadaną, ir iš Paliepių į Zimbabvę: polinkis improvizuoti ir nusiteikimas nepriimti visko rimtai padeda nuo chroniško užsisėdėjimo tame pačiame Londone ar Paliepiuose, įvairių baimių beigi kraujospūdžio ir melancholijos. Rekomenduoju!

aplink pasaulį motociklu

Nori išskirtinių kelionių idėjų? Spausk ‘prenumeruoti’ ir gauk naujienas tiesiai į savo el.paštą

Komentuok

komentarai

9 thoughts on “Aplink pasaulį motociklu: kiek kainuoja laisvė6 min read

 1. :), maladec :), juk pajutai, kad laisve dar turi nuotaika, spalvas, busena, erdves, kvapa skoni….vidini …:)

 2. Aidas

  Skaitau ir kaifuoju. Prasherinau visur kur galejau, ir ADVRiders threda ir blogą, ir fb profilį. Lauksim reakcijos. Pats buvau suplanavęs vykti į HU meetą, …

  • admin

   Ačiū!
   Į HU nuvažiuoti tikrai verta – tiek dėl sielabrolių, tiek dėl įkvėpimo kelionėms. HU UK turbūt labiausiai vertas dėmesio visoje Europoje.

 3. Nu bet ir aštri plunksna. Būna pas žmones aštri, bet vulgariai, o tavo aštri, bet padoriai. Malonu buvo skaityti 🙂

 4. Nerijus

  Super! Tikrai žinau, kad ne pirmas ir ne paskutinis tai sakau, bet man dzin, nes pasakyti reikia 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *