Home > NAUJIENOS > Amerika Bekele: Enduro padangos Niujorke5 min read
NAUJIENOSŠIAURĖS AMERIKA

Amerika Bekele: Enduro padangos Niujorke5 min read

Amerika bekele

Po nosimi niūniuodama Kernagio „Jūrų veršiukėlį“, iš visų jėgų mėginau neužmigti balne. Jau trečią dieną važiavome bekraštėmis Oklahomos prerijomis, nesibaigiančia vėjyje siūruojančia žaluma, nuo kurios, atrodė, įmanoma susirgti jūros liga.

Balto žvyro vieškeliai bėgo per kukurūzų laukus, migdančiai tiesiai skindamiesi taką per aukštus žolynus, palei fermerių tvoras, per karvėmis ir pienu atsiduodančius bevardžius miestelius, laike sustingusias užkandines ir rūdžių suėstas degalines, saugomas žiovaujančių paauglių ir džinsiniais kombinezonais vilkinčių senukų. Čia ir vėl pasijutau lyg staiga apsigyvenusi amerikietiškame filme: gumą kramtančios užkandinių padavėjos sveikinosi „howdy, darlin‘“, šalia tuščių pakelės motelių viliokiškai mirkčiojo neoniniai „vacancy“ ženklai, o ties pagrindinių miestelių gatvių kampais stoviniuojantys vyriokai spjaudė tabaką ir, kilstelėję plačiakraščių skrybėlių kraštą, sveikinosi tarsteldami „ma‘am“.

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Nuo Didžiųjų Lygumų iš pradžių man apsisuko galva: tokių bekraščių, atvirų erdvių, kaip Amerikos vidurio prerijos, nepamatysi niekur kitur pasaulyje, ir išvysti šuoliuojančius laukinius mustangus bei paskutiniuosius Amerikos bizonus, saugomus indėnų čerokių teritorijoje, buvo tarsi trumpam persikelti į Karlo Majaus knygą.

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Tačiau po trejeto dienų nebegelbėjo net „Jūrų veršiukėlis“: spengianti prerijų tyla ir lygut lygutėlis horizontas migdė veiksmingiau, nei bet kokia lopšinė, tad kai pagaliau pasiekėme žalias Arkanzaso kalvų papėdes, su dėkingumu atsidusau. Iki valios pasivažinėję Arkanzaso Trans America Trail dalimi, trumpam palikome žvyrkelius ir grįžome prie asfalto, mat Paulas norėjo aplankyti savo bičiulį Patą Luizianoje.

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Kuo toliau į Pietus, tuo Amerika darėsi įžūlesnė, paprastesnė ir vis labiau apsiginklavusi. Romius Arizonos kanjonų iškylautojus, kuklius Jutos mormonus ir Kolorado snieglenčių bei motokroso hipsterius pakeitė „God Bless America“ lipdukais padabintus džipus vairuojantys rednekai, taip visų mylimas žvaigždutes ir juosteles – kryžiumi paženklintos Konfederacijos vėliavos, o sušio, veganiškų patiekalų ir jautienos kepsnių pasiūlymus restoranuose pakeitė ant grilio kepto aligatoriaus, gumbo (toks aštrus mėsos troškinys) ir kreolų virtuvės šedevrai. Amerikos Vakarai mus pasitiko svetinga, atlapaširdiška ir tolerantiška Kalifornijos hipių, Uolinių kalnų nuotykių ieškotojų ir Naujosios Meksikos kaubojų dvasia, tuo tarpu paslaptingieji, religingieji, juodieji vudu ir medvilnės plantatorių Pietūs žadėjo kažką egzotiško.

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Pietietiško svetingumo receptas

„Y‘all be careful on them things now“, – draugiškai šūktelėjo mažutė vasarine suknele vilkinti moterytė, rodydama į mūsų motociklus. Nors drėgnas Luizianos karštis lenkte lenkė prie žemės, mūsų nuotaika kilo su kiekviena nuvažiuota mylia: miestelių namų verandose krėsluose sūpavosi svajingos juodaodės močiutės, iš užkandinių sklido pipirų ir troškinamos mėsos kvapai, o kelias bėgo per neįžengiamus žaliai mėlynus Luizianos pelkynus. Pagaliau pasiekę Pato namus pamiškyje, patekome į tikrų tikriausią luizianietišką puotą, o jos pagrindiniu akcentu, be jokios abejonės, tapo vietinis moonshine ir šaudymo varžybos.

Amerika bekele

Amerika bekele

Sužinojęs, jog niekuomet nesu laikiusi ginklo rankose, Patas suskubo iš seifo traukti viso savo arsenalo: du revolverius, medžioklinį 12 gauge Tactical šautuvą, pusiau automatinį AR-15 ir Glock 22-40. „Ė, palauk, pabandyk ir maniškį“, – šūktelėjo Pato žmona Mindė, iš spintelės išžvejodama nedidelį 9mm pistoletą. „Ir mano, ir mano“, – savo mini revolverio siūlyti suskubo Pato bendražygis Veidas; netrukus visa svečių kompanija iš už diržų, iš rankinukų ir automobilių bagažinių sunešė kuo tikriausią šauninkų krūvą ir, papildę kokteilių stiklines bei atsikimšę naujus alaus butelius, išgužėjo lauk.

Primėtę į Pato tvenkinį plastikinių ančiukų ir kokakolos butelių, šaunieji luizianiečiai suskubo dalintis patarimais: Laikyk ranką tiesiai, nebijok atotrankos, taikykis per taikiklį…pirmyn! Pykštelėjusi iš Pato revolverio, išmėginau visa arsenalą, kol pagaliau priėjau prie sunkaus pusiau automatinio AR-15. Čia ančiukams nebeliko jokių šansų: lydima palaikymo šūksnių, vieną po kito išgaudžiau visus plastmasinius tvenkinio gyventojus, o Pato tvenkinio dugną nugulė kulkų serija.

Amerika bekele

Amerika bekele

“Ar jūs ten zombius šaudot, ar kaip”, – atskriejo Facebook žinutė iš kaimynų.

“Gaila, kad neturim sprogmenų. Pririši prie medžio ir šaudai, o taikinys sprogsta! Va čia tai būtų, aha“, – nepaisydamas pasipiktinusių kaimynų užsisvajojo Veidas.

Prisipažinsiu: šaudyti į plastikinius ančiukus tvenkinyje – smagu. Tačiau ar tikrai būtina laikyti namuose visą šaunamųjų ginklų arsenalą? Nejaugi Luizianoje gyventi taip pavojinga?

„O, na, ne. Nepavojinga. Bet ką ten žinai! Be to, turėti ginklą – mano teisė“, – suskubo aiškinti Patas ir jo sėbrai. „O jeigu turiu teisę, kodėl gi ja nepasinaudojus?“.

Panašaus atsakymo sulaukiau ir iš kitų ginklus turinčių amerikiečių: mano teisė, galiu, tai ir turiu, ir nė nemėginkit atiminėti mano pyškių!

Amerika bekele

Aplankę Patą su Minde, paragavę aligatoriaus kepsnio, išdegustavę keletą vietinės persikų ir obuolių naminukės rūšių ir praleidę fantastišką dieną pelkių Paryžiumi pramintame Naujajame Orleane, pasikeitėme padangas ir patraukėme toliau į rytus.

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Kirtę snūduriuojančią Misisipę ir žaliuojantį Tenesį, atsidūrėme Pietų Karolinoje, kur mus ėmė negailestingai persekioti lietus. Diena iš dienos mirkdami tai drėgname rūke, tai nesiliaujančiose liūtyse, paspartinome tempą, tačiau blogas oras mus vijosi iki pat Pensilvanijos ir pagaliau aprimo tik pasiekus Niujorką.

Amerika bekele

Į Didijį Obuolį pagaliau įriedėjome saulėtą sekmadienį; nors važiuoti per Manheteną purvu apskretusiais motociklais su bekelės padangomis rodėsi tas pat, kas trypti parketą žygio batais, nesigailiu, jog ryžomės iškentėti Niujorko gatvių chaosą. Kad ir koks nuostabus būtų pietietiškas svetingumas, jau buvau šiek tiek pavargusi nuo konfederatų vėliavų, Trumpą palaikančių plakatų ir apie pragarą įspėjančių ženklų (pietiečiai vis dar be galo religingi), ir kosmopolitiška, beveik europietiška Niujorko dvasia tapo puikiausia medicina sielai.

Amerika bekele

Amerika bekele

Amerika bekele

Trumpai stabtelėję Vermonte ir paviešėję pas draugus Bar Harbour‘o miestelyje Meine, patraukėme Kanados sienos link. Mano trijų mėnesių leidimo galiojimas baigėsi, ir atėjo metas imtis naujo iššūkio – Trans Canada Trail, bekelės takų ir šuntakių sistemos, vedančios nuo Niūfaundlendo rytuose iki Vankuverio salos vakaruose.

 

 

 

Nori išskirtinių kelionių idėjų? Spausk ‘prenumeruoti’ ir gauk naujienas tiesiai į savo el.paštą

Komentuok

komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *